Żelazka parowe – ranking 5 najlepszych produktów w 2024 roku
Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Testhut przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.
Żelazko parowe jest niezbędnym elementem wyposażenia domu większości nas. Znacznie ułatwia ono prasowanie, pomagając nam oszczędzić czas i wysiłek. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy ranking pięciu najbardziej polecanych sprzętów w tej kategorii. Podpowiemy, jakie jest najlepsze żelazko parowe pod względem funkcjonalności, ceny oraz popularności na rynku. Warto przeczytać artykuł do samego końca.
Żelazka parowe - ranking porównujący najlepsze produkty
Żelazka parowe - ranking najlepszych urządzeń
Electrolux E8SI1-8EGM
NAJLEPSZE ŻELAZKO PAROWEZalety
- Długi przewód sieciowy
- Wysoka moc
- Duża pojemność zbiornika na wodę
- rzednie oświetlenie połączone z inteligentnym termostatem
Wady
- Brak dodatkowych zabezpieczeń
Recenzja
Specjalnie zaprojektowane programy zapewniają dobór idealnej temperatury oraz mocy pary zależnie od rodzaju prasowanej tkaniny. Dzięki specjalnemu opatentowanemu systemowi, kiedy żelazko osiąga optymalną temperaturę, włącza się przednie oświetlenie. Nie tylko sygnalizuje ono, że można przystąpić do prasowania, ale też ułatwia sam jego proces, podświetlając prasowany materiał. Zapewnia to precyzję prasowania, pozwalając nam dostrzec nawet najmniejsze zagniecenia.
Dla osób dbających o swoją odzież roboczą lub posiadających ubrania nieprzemakalne dobre wieści są takie, że Electrolux E8SI1-8EGM posiada funkcję Outdoor Care. Dzięki precyzyjnie dobranej temperaturze, korzystając z żelazka do prasowania i suszenia odzieży przeciwdeszczowej, użytkownik może przywrócić jej nieprzemakalność, dzięki czemu ochrona przed deszczem będzie jeszcze skuteczniejsza.
Przedłużeniu żywotności urządzenia sprzyja system zmiękczania wody, który zapobiega odkładaniu się wapnia. Dodatkowy plus to opcja samooczyszczania, dzięki której użytkownik nie musi martwić się konserwacją żelazka, ponieważ czyszczenie dokonuje się na bieżąco.
Electrolux cechuje się dużą mocą, dzięki czemu szybko się nagrzewa. Współczynnik wytwarzania pary to aż 50 g/min – to jeden z lepszych wyników w dzisiejszym rankingu. Długi, bo aż trzymetrowy przewód dodatkowo podnosi komfort korzystania z urządzenia.
Na plus przemawia również spory (370 ml) pojemnik na wodę. Dzięki temu nie trzeba zbyt często napełniać urządzenia. Dla niektórych użytkowników pojemność ta może jednak skutkować ciężkością żelazka, co – zależnie od indywidualnych preferencji – może czasami przemawiać na minus.
Urządzenie nie posiada również dodatkowych zabezpieczeń, w które są wyposażone niektóre z opisywanych tu modeli. Jeżeli jednak nam to nie przeszkadza, z całą pewnością warto wziąć pod uwagę Electrolux E8SI1-8EGM jako jedną z opcji dobrej jakości żelazka parowego.
Dane techniczne
- Rodzaj stopy Resilium
- Moc 2800 W
- Wytwarzanie pary 50 g/min.
- Dodatkowe uderzenie pary 250 g/min.
- Długość przewodu 3 m
- Pojemność zbiornika na wodę 370 ml
Sprawdź cenę
Tefal Easygliss Plus FV5735
ZDOBYWCA DRUGIEGO MIEJSCAZalety
- Wysoka moc
- Mocne dodatkowe uderzenie pary
- Blokada kapania i system bezpieczeństwa
- Równomierne rozprowadzanie pary we wszystkich kierunkach
Wady
- Krótszy przewód
- Niższa ilość pary wodnej wytwarzanej na minutę
Recenzja
Żelazko parowe Tefal Easygliss Plus FV5735 to w naszym dzisiejszym rankingu zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca. Poręczne i cechujące się nowoczesnym designem, jest modelem często wybieranym przez wielu użytkowników.
Urządzenie może się poszczycić wysoką mocą – 2500 W to w naszym rankingu całkiem porządny wynik. Dzięki temu żelazko szybko osiągnie optymalną temperaturę, co z kolei przyśpieszy cały proces prasowania.
Kolejną zaletą jest opcja automatycznego dopasowania temperatury prasowania do rodzaju materiału. Zamiast robić to manualnie, użytkownik jedynie wybiera rodzaj materiału, aby żelazko samo dobrało parametry.
Opływowy design stopy umożliwia dotarcie do każdego zakamarka prasowanej tkaniny. O bezpieczeństwo użytkownika dba system zapobiegający kapaniu oraz automatyczne wyłączanie żelazka po dłuższym czasie bez używania. W konserwacji pomoże system antywapienny i opcja samoczyszczenia.
Jeśli chodzi o minusy urządzenia, warto wspomnieć krótszy, dwumetrowy przewód. Choć jest to wystarczająco, aby umiejscowić deskę do prasowania w odpowiednim miejscu, mimo wszystko dodatkowy metr lub chociaż 50 cm przewodu zrobiłoby dużą różnicę jeśli chodzi o wygodę użytkowania.
Co więcej, nieco niższa od większości modeli z niniejszego artykułu jest ilość wytwarzanej przez urządzenie pary. Wynosi ona 45 g/min. Choć jest to wystarczająco, aby wyprasować tkaniny, przy tak wysokiej mocy urządzenia, można by się spodziewać nieco wyższego wyniku. Jednak poza tymi elementami, jeśli chodzi o żelazka parowe, ranking stawia model Tefal Easygliss Plus FV5735 na bardzo wysokiej pozycji. Z pewnością warto wziąć go pod uwagę jako jedną z opcji.
Dane techniczne
- Rodzaj stopy Durilium AirGlide Autoclean
- Moc 2500 W
- Wytwarzanie pary 45 g/min.
- Dodatkowe uderzenie pary 220 g/min.
- Długość przewodu 2 m
- Pojemność zbiornika na wodę 270 ml
Sprawdź cenę
Braun TexStyle 1 SI1080VI
NAJLEPSZA CENAZalety
- Przystępna cena
- Lekkość urządzenia
- Samoczyszczenie i system antywapienny
- Zabezpieczenie kapania i automatyczne wyłączanie
Wady
- Niższa ilość pary wytwarzanej na minutę
- Najkrótszy przewód
Recenzja
Braun TexStyle 1 SI1080VI to nasz dzisiejszy zwycięzca w kategorii „Najlepsza cena”. Rzeczywiście, pod względem przystępności cenowej to żelazko parowe plasuje się na najwyższym miejscu. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą korzystać z zalet nowoczesnego urządzenia bez konieczności nadwyrężania domowego budżetu.
Wyposażone w gładką i odporną na zarysowania stopę ceramiczną, żelazko parowe Braun doskonale sprawdzi się przy prasowaniu zarówno lekkich elementów odzieży, jak i cięższych tkanin, takich jak zasłony czy obrusy.
Moc 2000 W nie jest może najwyższym parametrem w dzisiejszym rankingu, to jednak wystarczająco, aby skutecznie rozgrzać stopę żelazka i wytworzyć parę wodną. Trzeba jednak będzie nieco dłużej poczekać, aż urządzenie osiągnie optymalną temperaturę.
Jeśli chodzi o wytwarzanie pary, model ten ma parametry najniższe w naszym rankingu. Wynosi ono zaledwie 25 g/min. Dodatkowe uderzenie pary to 130 g/min. Nie są to imponujące wyniki, o czym warto pamiętać, zwłaszcza jeśli planujemy prasować ciężkie tkaniny. Urządzenie ma również najkrótszy przewód, co może negatywnie wpłynąć na wygodę prasowania.
Należy jednak wspomnieć, że – mimo niskiej ceny – żelazko parowe Braun TexStyle 1 SI1080VI wyposażone jest w funkcję pionowego wyrzutu pary. Umożliwia ono użytkownikowi również regulację strumienia pary wodnej.
Utrzymanie sprzętu w odpowiednim stanie umożliwi samoczyszczenie oraz system antywapienny. Dla bezpieczeństwa użytkownika wbudowano również zabezpieczenia automatycznym wyłączeniem oraz blokadę kapania wody.
Jak widać, warto wziąć ten model pod uwagę, jeśli rozglądamy się za dobrym i niedrogim żelazkiem parowym.
Dane techniczne
- Rodzaj stopy Ceramiczna
- Moc 2000 W
- Wytwarzanie pary 25 g/min.
- Dodatkowe uderzenie pary 130 g/min.
- Długość przewodu 1.9 m
- Pojemność zbiornika na wodę 220 ml
Sprawdź cenę
Philips GC5039/30
NAJLEPSZE W KATEGORII PREMIUMZalety
- Najwyższa moc
- Długi przewód
- Duża pojemność zbiornika na wodę
- Najwyższa ilość pary wytwarzanej na minutę
Wady
- Brak wyświetlacza LCD
- Wysoka cena
Recenzja
Philips GC5039/30 to żelazko parowe, które zdobyło w naszym rankingu pierwsze miejsce w dziedzinie: „Najlepsze w kategorii premium”. Pochodzące od znanego i cenionego producenta, wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników oferując liczne dodatkowe funkcje ułatwiające i usprawniające proces prasowania.
Żelazko parowe Philips ma najwyższą moc. Wynosi ona aż 3000 W. Choć może się to nieco przyczynić do zwiększenia zużycia energii elektrycznej, z całą pewnością sprawia, że urządzenie nagrzewa się szybciej i prasuje jeszcze skuteczniej, dzięki czemu oszczędzamy nasz czas i wysiłek.
To jednak nie są jedyne imponujące parametry tego sprzętu. Żelazko parowe Philips może się poszczycić również najwyższym parametrem wytwarzania pary na minutę – wynosi on aż 75 g, co w połączeniu z siłą dodatkowego uderzenia pary (160 g/min.) sprawia, że możemy prasować szybko i sprawnie. W wielu przypadkach wystarczające będzie wyprasowanie zaledwie jednej strony tkaniny, ponieważ para wodna z łatwością przedostanie się na drugą stronę, skutecznie prostując wszystkie włókna. Pionowy wyrzut pary oraz regulacja jego strumienia to dodatkowe atuty.
Trzymetrowy przewód ułatwi nam ustawienie deski do prasowania dokładnie tam, gdzie chcemy, aby się znajdowała tak, aby prasować wygodnie, niezależnie od usytuowania gniazdka elektrycznego.
Dla bezpieczeństwa użytkownika urządzenie zawiera system automatycznego wyłączania po dłuższej chwili nieużywania żelazka. Jest to opcja szczególnie praktyczna dla osób zapominalskich oraz dla tych, którzy łatwo się rozpraszają podczas prasowania, zostawiając urządzenie bez nadzoru. Dodatkowo mamy do dyspozycji blokadę kapania wody.
Niestety, urządzenie nie posiada wmontowanego wyświetlacza LCD. Spośród wymienionych w tym artykule sprzętów ma on również najwyższą cenę. Na tym jednak mankamenty się kończą. Wszystkie inne parametry zdecydowanie przemawiają na korzyść Philips GC5039/30.
Dane techniczne
- Rodzaj stopy SteamGlide Advanced
- Moc 3000 W
- Wytwarzanie pary 75 g/min.
- Dodatkowe uderzenie pary 260 g/min.
- Długość przewodu 3 m
- Pojemność zbiornika na wodę 350 ml
Sprawdź cenę
Bosch TDA 3028210
POPULARNY WYBÓRZalety
- Możliwość prasowania we wszystkich kierunkach
- Automatyczne wyłączanie i blokada kapania
- System zabezpieczający SensorSecure
- Duża moc urządzenia
Wady
- Nieco mniejsza ilość pary wytwarzanej na minutę
- Krótszy przewód
Recenzja
Wyposażone w wytrzymałą na zarysowania i opływową stopę typu Ceranium Glissee, żelazko zapewnia wygodę użytkowania, gładko i bezwysiłkowo przesuwając się po prasowanych tkaninach. Przesuwanie może odbywać się w trzech kierunkach – do przodu, do tyłu i w boki. Dzięki temu żadne zagniecenie na materiale nie ma najmniejszych szans. Komfortowe prasowanie w każdym kierunku to niewątpliwie duża zaleta.
W projekcie żelazka producent uwzględnił również bezpieczeństwo użytkownika. Bosch TDA 3028210 wyposażone jest w zabezpieczenia takie jak blokada kapania, automatyczne wyłączanie w razie zaprzestania używania oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem urządzenia. Na uwagę zasługuje również system SensorSecure, który uruchamia nagrzewanie stopy i wytwarzanie pary tylko w momencie, gdy użytkownik trzyma żelazko w dłoni. Jest to z pewnością sprzęt skrojony na miarę potrzeb użytkowników.
Jeśli chodzi o negatywne aspekty, ilość wytwarzanej pary wynosi 40 g/min. Jest to najniższy wynik w dzisiejszym rankingu. Wziąwszy pod uwagę wysoką moc urządzenia, można by się było spodziewać nieco lepszych parametrów pod tym względem. W przypadku ciężkich materiałów może się to negatywnie odbić na czasie i efektywności prasowania.
Na korzyść urządzenia przemawia jednak stosunkowo dobra moc dodatkowego uderzenia pary, co możemy wykorzystać w przypadku wyjątkowo uporczywych zagnieceń.
Ergonomiczny design, funkcjonalna stopa i dodatkowe parametry sprawiają, że Bosch TDA 3028210 to dobra opcja żelazka parowego dla każdego użytkownika poszukującego sprzętu łączącego w sobie innowacyjność i funkcjonalność.
Dane techniczne
- Rodzaj stopy Ceranium Glissee
- Moc 2800 W
- Wytwarzanie pary 40 g/min
- Dodatkowe uderzenie pary 180 g/min.
- Długość przewodu 2 m
- Pojemność zbiornika na wodę 320 ml
Sprawdź cenę
Żelazko parowe – przewodnik po kupnie
Kiedy Twoje ubrania są pogniecione lub chcesz wyglądać wyjątkowo elegancko, dobre żelazko jest Twoim najlepszym przyjacielem. Jeśli jednak masz gorszy model, prasowanie staje się przykrym obowiązkiem, którego nikt nie chce wykonywać. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci znaleźć odpowiednie żelazko, które sprawi, że ten codzienny obowiązek stanie się przyjemniejszy.
Żelazko parowe – dlaczego jest potrzebne?
Nawet jeśli jesteśmy naprawdę ostrożni, to po wyschnięciu ubrania nieuchronnie będą one miały zagniecenia i zmarszczki, które należy wygładzić. Jeśli chcesz dobrze się prezentować, żelazko jest koniecznością. Płacenie za czyszczenie z prasowaniem na dłuższą metę może być niezwykle kosztowne i uciążliwe. Chętnie pomożemy Ci wybrać najwyższej klasy żelazko parowe, które raz na zawsze rozwiąże ten problem.
Żelazka bezprzewodowe kontra przewodowe
Ważną kwestią do rozważenia jest to, czy chcesz mieć żelazko przewodowe, czy bezprzewodowe. W tym momencie za każdym razem optowalibyśmy za żelazkiem przewodowym, ponieważ pomimo wygody związanej z brakiem przewodu, podgrzewanie wody i metalu wymaga dużo energii, a żywotność baterii w żelazkach bezprzewodowych nie jest na tym etapie wystarczająco imponująca, aby zakup był opłacalny.
Na co zwrócić uwagę?
Sterowanie
Większość żelazek jest wyposażona w takie same elementy sterujące. Niektóre są mechaniczne, inne elektryczne. Szukamy łatwych do odczytania i obsługi przycisków oraz pokręteł, a najważniejszą cechą jest przycisk do wytwarzania pary. Wiele żelazek ma niewygodne elementy, które trudno się naciska i które mogą powodować ból po długich sesjach prasowania. Z tego powodu zalecamy poszukanie żelazka z wyraźnie oznaczonymi i wygodnymi w użyciu przyciskami.
Odkamienianie i system antywapienny
Osad z kamienia lub wapnia pojawia się naturalnie w każdym urządzeniu, które podgrzewa wodę. Kiedy woda zamienia się w parę, śladowe minerały w niej zawarte pozostają, a to z kolei prowadzi do powstawania kamienia. Większość nowoczesnych żelazek posiada automatyczną funkcję zapobiegającą osadzaniu się kamienia, która zbiera te osady i pozwala je łatwo usunąć. Starsze lub tańsze żelazka mogą nie mieć takiej funkcji, co oznacza, że należy używać tylko wody destylowanej lub co jakiś czas oczyszczać żelazko z kamienia, co może być trudnym i uciążliwym zadaniem.
Automatyczne wyłączanie
Większość żelazek posiada funkcję, która automatycznie wyłącza urządzenie, gdy nie jest ono używane przez dłuższy czas. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu nie musisz się obawiać, że zostawisz włączone żelazko. Bezpieczeństwo użytkowania przede wszystkim.
Długość przewodu
Jedną z cech, na które warto zwracać uwagę, jest również długość przewodu. W przypadku większości urządzeń czynnik ten nie jest aż tak istotny, ale jeśli chodzi o żelazko, chcesz mieć pewność, że przewód jest na tyle długi, aby swobodnie manewrować urządzeniem bez ryzyka zahaczenia o znajdujący się w pobliżu przedmiot. Standardem są przewody o długości dwóch metrów, ale w niektórych modelach producenci oferują nawet dłuższy kabel, który korzystnie wpływa na wygodę użytkowania. Przed dokonaniem zakupu należy rozważyć ten czynnik w oparciu o nasze indywidualne preferencje.
Łatwe napełnianie zbiornika
Jak już wspomnieliśmy, jedną z często pomijanych cech jest pojemność zbiornika i łatwość jego napełniania. Niektóre żelazka wymagają użycia lejka lub specjalnego kubka, aby wlać wodę do maleńkiego otworu. Nie jest to jednak praktyczne rozwiązanie. Inne żelazka mogą przeciekać lub posiadają trudno dostępny zbiornik na wodę. Idealny zbiornik jest przyzwoitej wielkości i oferuje łatwy dostęp. Niektóre żelazka pozwalają nawet na napełnianie bezpośrednio z kranu. To miłe udogodnienie, które pozwoli nam zaoszczędzić cenny czas.
Żelazko parowe – najlepsze marki
Sięgając po żelazko parowe, warto upewnić się, że kupujemy produkt od najlepszego producenta. W naszych rankingach zawsze zawieramy urządzenia od producentów znanych, zaufanych i wyspecjalizowanych w swojej branży. Poniżej można znaleźć ich opisy.
Bosch
To niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją urządzeń i elektroniki użytkowej istnieje na rynku od 1886 roku. Założone w Stuttgarcie, obecnie posiada spółki zależne i regionalne aż w 60 krajach. Zakłady serwisowe Bosch znajdują się z kolei w 140 krajach świata. Kupując żelazko parowe od tego producenta mamy pewność, że sięgamy po produkt z najwyższej półki.
Tefal
To przedsiębiorstwo istniejące na rynku od 1956 roku swoje pochodzenie ma we Francji. Zajmuje się produkcją urządzeń wyposażenia gospodarstwa domowego. Co ważne, może się ono poszczycić szerokim doświadczeniem w ulepszaniu jakości swoich sprzętów. Żelazka parowe marki Tefal cechują się innowacyjnością i wysoką jakością wykonania. Jest to sprzęt idealny dla osób ceniących dbałość o detale.
Braun
Marka Braun została założona na początku 1920 roku przez niemieckiego inżyniera noszącego to samo imię. Początkowo był to jedynie zakład produkcyjny. Jednak z biegiem czasu innowacyjne wynalazki, ciężka praca oraz zwracanie uwagi na detale zaowocowało rozwojem i umocnieniem marki na całym świecie. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji sprzętów do użytku domowego, w tym właśnie żelazek parowych.
Philips
Philips to producent elektroniki użytkowej mający swoje korzenie w Holandii. Jest on obecny na rynku już od 1891 roku. Marka jest ukierunkowana na rozwój, innowację oraz nieustanną poprawę jakości życia użytkowników sprzętów domowych. Funkcjonalność to domena urządzeń Philips. Kupując żelazko parowe marki Philips mamy gwarancję, że nabywamy sprzęt, który będzie nam służył przez lata.
Electrolux
Electrolux to szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i tworzeniem sprzętów AGD przeznaczonych do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Odbiorcy kupowanych urządzeń znajdują się aż w 150 krajach. Swoją popularność marka zyskała między innymi dzięki projektowi oraz funkcjonalności produkowanych przez siebie sprzętów, takich jak omawiane w dzisiejszym artykule żelazka parowe.
Żelazko parowe – często zadawane pytania
Jak wybrać żelazko parowe?
Wybierając żelazko parowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc nadmuchu pary. Jeżeli jest on odpowiednio wysoki, wystarczające może się okazać jednostronne prasowanie tkanin. Zależnie od naszych osobistych preferencji zwrócimy uwagę również na długość kabla oraz inne dodatkowe funkcje.
Jak odkamienić żelazko parowe?
Najprostszym sposobem odkamienienia jest zastosowanie octu kuchennego. Do zbiornika wody należy nalać roztwór octu kuchennego z czystą (jeśli to możliwe – destylowaną) wodą w proporcji 1:1. Następnie temperaturę żelazka należy ustawić na wartość maksymalną, po czym należy wyprasować tkaninę tak, aby podczas pracy urządzenie mogło się oczyszczać. Istnieją również komercyjne środki odkamieniające żelazka parowe.
Jak wyczyścić żelazko parowe?
Proces czyszczenia żelazka parowego jest bardzo podobny do procesu odkamieniania. Zazwyczaj wystarczy jedynie dodać odrobinę octu do zbiornika wody, a następnie ustawić temperaturę urządzenia na najwyższą moc. Następnie należy wyprasować materiał, na przykład bawełniany ręcznik, dzięki czemu żelazko pozbędzie się zanieczyszczeń.